Administrația locală susține întreprinzătorii din domeniul pomicol care activează în comuna Rădășeni

Primarul Neculai Perju și viceprimarul Maricica Păun au fost prezenți vineri, 30 septembrie, la deschiderea Târgului de toamnă ”Produs în Bucovina”.

Șeful administrației locale s-a întâlnit la standurile producătorilor de mere din Rădășeni cu președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, și președintele Consiliului Regional Cernăuți, Ucraina, Ivan Muntean.

În discuție au fost aduse problemele cu care se confruntă pomicultorii din zonă, importanța întreprinzătorilor din pomicultură în economia localității și despre oportunitățile de dezvoltare în acest sector.

Producătorii de mere din Rădășeni vor putea expune produsele lor și la Cernăuți în baza unui viitor parteneriat care se dorește între județul Suceava și regiunea Cernăuți.

Primarul Perju și-a exprimat sprijinul pentru producătorii locali care contribuie la prosperitatea comunei.

Cei doi președinți au apreciat calitatea merelor și savoarea acestora, un produs reprezentativ pentru întreprinzătorii din Rădășeni.

Evenimentul este organizat la Suceava de Asociația ”Produs în Bucovina”, Consiliul Județean Suceava, Asociația pentru Turism Bucovina și Iulius Mall.

Târgul va fi deschis până duminică, 2 octombrie 2016.