Infrastructura drumurilor din satele Rădășeni și Lămășeni este modernizată prin investiții de 5,8 milioane de lei

Drumurile comunale din satele Rădășeni și Lămășeni sunt modernizate prin investiții de 5,8 milioane de lei. 8 kilometri de drumuri din cele două localități sunt prinse într-un amplu proiect de reabilitate capitală.

Miercuri, 26 septembrie, au fost deschise lucrările de asfaltare în satul Rădășeni, cu asfaltarea străzii Lazăr. Vor urma toate străzile din proiect, lucrările în Rădășeni urmând să fie finalizate până la 15 octombrie, dacă vremea va permite.

„Suntem în faza în care am început de astăzi turnarea covorului de asfalt. Am început cu tronsonul de pe strada Lazăr, urmează Crângului și toate celelalte străzi incluse în acest proiect.”, afirmă primarul Neculai Perju. „Asfaltarea începe în Rădășeni și sperăm ca în toamna acestui an să putem turna covorul asfaltic, dacă vremea ne permite, și în Lămășeni.”

Drumurile din Lămășeni au fost reabillitate la partea de infrastructură, fiind pregătite pentru asfaltare.

Până la asfaltare, drumurile comunale au fost refăcute structural. În cadrul lucrărilor au fost amenajate podețe noi din beton.

Pe fondul vremii capricioase din luna iulie, lucrările din proiect au fost decalate. Ploile abundente au sistat activitățile de pe  șantier și au  etapele stabilite de prestator.

Fondurile de investiții provin dintr-un proiect al Primăriei Rădășeni din cadrul PNDL (1).

Proiectul prevede turnarea covorului asfaltic pe tronsoane în lungime totală de 4 km în Rădășeni și 4 kilometri în Lămășeni.