Neculai Perju și-a început al doilea mandat de primar

Neculai Perju și-a preluat cel de-al doilea mandat de primar al comunei Rădășeni. Validarea în funcție a avut loc astăzi, 22 iunie, în urma confirmării rezultatului de la scrutinul din 5 iunie 2016. Ședința prin care s-a oficializat noul mandat s-a desfășurat în prezența reprezentanților Prefecturii Suceava și Judecătoriei Fălticeni.

La dezbatere au participat consilierii locali, angajați din administrația locală și consăteni care și-au exprimat dorința de a asista la sedința de instituire în funcție.

Tot astăzi a fost ales și viceprimarul comunei Rădășeni, care va deține și calitatea de consilier local.

În funcție a fost reconfirmată, cu majoritate de voturi, Maricica Păun.

În cadrul aceleași ședințe s-a constituit și noul Consiliu Local, fiind validate mandatele tuturor celor de 13 membri. De asemenea, au fost alese trei comisii care vor funcționa în cadrul deliberativului.

Consiliul Local Rădășeni este alcătuit din 10 consilieri de la Partidul National Liberal și 3 consilieri de la Partidul Social Democrat.