Primarul Neculai Perju s-a aflat în vizită de lucru la Parlamentul European din Bruxelles

Săptămâna trecută primarul Neculai Perju s-a aflat pentru patru zile la Bruxelles. Edilul comunei Rădășeni a făcut parte din delegația celor 24 de primari liberali din județul Suceava care au purtat discuții la Parlamentul European.

Întrunirile au avut loc la Parlamentul European cu specialiștii în fonduri europene.

Tema principală de discuție a fost accesarea fondurilor și înțelegerea mecanismelor politicilor economice.

Vizita de lucru la Parlamentul European, organismul legislativ al Uniunii Europene cu responsabilități bugetare și de control, s-a desfășurat în perioada 20 și 23 iunie.

Șeful administrației locale, Neculai Perju, și-a exprimat opinia privind atragerea și absorbția banilor europeni.

El a amintit faptul că multe fonduri nu pot fi accesate din cauza condiților de eligibilitate decise de organismele din România.

După discuțiile cu specialiștii fondurilor europene, primarul comunei Rădășeni s-a întâlnit, în cadrul vizitei de lucru, cu europarlamentarul Theodor Stolojan.

În cadrul aceleași deplasări în străinătate, membrii delegației au avut întâlniri punctuale cu românii stabiliți la Bruxelles care le-au transmis reprezentanților administrațiilor locale dorința de a reveni și munci în țară natală.